5 technik, które sprawią, że twoja nauka będzie efektywniejsza

Szkoła w żaden sposób nie przygotowuje uczniów do nauki, ale nie oznacza to, że nie ma całych dziedzin, które zajmują się pomaganiem uczniom w zapamiętywaniu czy przyswajaniu materiału. Jest wiele technik, które z powodzeniem zastąpią tradycyjne i często wymagane wkuwanie, a które z łatwością wprowadzisz do swojego życia szkolnego, bez strachu o marnowanie większej ilości czasu.

1. Korzystaj z fiszek


Choć fiszki do dość znane narzędzie, wciąż mało osób faktycznie z nich korzysta. A szkoda, bo to naprawdę bardzo przydatne narzędzie, które można wykorzystać na wiele sposób. To nie tylko technika do nauki słówek, ale także na każdy przedmiot, na którym pojawiają się definicje, które trzeba pamiętać słowo w słowo albo jest ich na tyle dużo, że nie da się do końca wydedukować, co mogą oznaczać. Korzystanie z fiszek, czy to w formie papierowej, czy cyfrowej, ułatwia zapamiętywanie, zmusza do ciągłego wytężania szarych komórek i ułatwia powrót do materiału w przyszłości.

2. Znajdź osobę, która Cię przepyta


Przepytywanie to jedna z najlepszych metod uczenia się, a w zasadzie sprawdzania w obiektywny sposób, czego jeszcze musisz się nauczyć. Wiele osób nie jest pewnych, czy już coś opanowało albo błędnie zakłada, że tak jest, a na sprawdzenie okazuje się, że nie są w stanie niczego napisać. Z pomocą osoby, która Cię przepyta, bardzo szybko dowiesz się, z czym masz największy problem i na co musisz poświęcić najwięcej czasu. Dzięki temu nie uczysz się wszystkiego z taką samą intensywnością, a dzielisz siły w sposób, który okaże się dla Ciebie najodpowiedniejszy.

3. Korzystaj z dostępnych w internecie ćwiczeń


Uczenie się nie może zakończyć się na wkuwaniu suchej wiedzy z podręcznika. Zamiast tego konieczne jest powtarzanie materiału w praktyce. Zadania na biologię, matematykę czy nawet na język obcy są dostępne w internecie za darmo, ewentualnie za niewielką wstępną opłatą. Tylko przez ćwiczenie na konkretnych przykładach dowiadujesz się, czego nie umiesz, a z czym radzisz sobie całkiem dobrze. Do tego od razu dowiadujesz się, w jaki sposób twoja widza może zostać sprawdzona, bo bardzo rzadko ktoś po prostu przepyta Cię z czystej teorii, a na pewno nie zdarzy się to na maturze.

4. Tłumacz sobie definicje własnymi słowami


Tłumaczenie sobie tego, czego nie rozumiesz, to najlepszy sposób na zrozumienie, czego w zasadzie się uczysz. Wykucie na pamięć trudnej definicji może nie być dla Ciebie większym problemem, ale zupełnie mija się z celem, zwłaszcza jeśli z danego przedmiotu chcesz podchodzić do matury. Zamiast tego postaraj się wytłumaczyć sobie dane zagadnienie tak, jakbyś tłumaczył je komuś innemu. Szukaj przykładów, sprawdzaj znaczenie trudnych słów, ale nigdy nie zmuszaj się do uczenie się czegoś, czego nie rozumiesz, bo tylko zapełnisz swoją głowę śmieciami.

5. Wracaj po czasie do przerobionego materiału


Wiele osób nie interesuje się materiałem, który już zaliczyły. Jest to bardzo dobra strategi w przypadku przedmiotów zapychaczy, ale nie, kiedy mają być one przez Ciebie zdawane na maturze albo kontynuowane na studiach. Żeby uniknąć zapomnienie ważnych części materiału, wracaj do nich co jakiś czas, najlepiej systematycznie. Bardzo pomagają w tym wspomniane już wyżej fiszki, ale także stare notatki, dlatego lepiej nie pozbywać się ich zaraz po zakończeniu klasy. Powtórka nie będzie dla Ciebie stratą czasu, jeśli po niej faktycznie coś zapamiętasz, a na pewno się tak stanie.