Jak zdobywać wiedzę – online czy stacjonarnie?

Wiele konferencji odbywa się zdalnie. Zostało to wymuszane przez sytuację związaną z epidemią w kraju i na świecie. Mimo to spore grono osób polubiło taką formę edukacji. Jak zdobyć wiedzę? Poznaj zalety i wady zdobywania wiedzy online i stacjonarnie. Zdecyduj, która forma będzie najlepsza.

Wiedza stacjonarna – konferencje, targi, wydarzenia – zalety


To okazja do spotkania ze znajomymi z branży, poznania nowych osób. W przypadku prowadzenia własnego biznesu, promowania marki osobistej, rozdasz swoje wizytówki z danymi. Dzięki temu zyskasz nowe kontakty, klientów dla firmy. Na żywo widzi się produkty, można porozmawiać o usługach. Zobaczyć sprzęt, obejrzeć zabiegi kosmetyczne. W zależności od branży można się dużo dowiedzieć. Poznamy ich bliżej ludzi, firmy, spędzimy trochę czasu. Dzięki temu dowiemy się, z kim warto współpracować. Poznamy agencje marketingowe działające w branże SEO, e-commerce, oferujące pozycjonowanie stron. Zajmujące się też kompleksową obsługą sklepów internetowych. Zobaczyć możliwości sprzętu na targach kosmetycznych. Obejrzeć pokazy zabiegów na twarz, ciało, stylizację paznokci, makijaże. Oprócz tego merytoryczne wykłady na wiele tematów związanych z branżą. Edukacja stacjonarna to wiele korzyści. Zadawanie pytań na bieżąco, uzyskiwanie odpowiedzi, zdjęcia na slajdach, prezentacje teoretyczne, rozmowy z wykładowcami.

Wiedza stacjonarna – wady


Istnieją także minusy zdobywania wiedzy online. Terminy są różne i nie zawsze możemy wtedy przyjechać. Wydarzenie odbywa się w różnych miastach. Często trzeba dojechać poza miejsce zamieszkania. Poświęcić czas na dojazd, znalezienie noclegu na dwa dni, liczne wykłady, targi. Zwiedzanie okolicy raczej nie będzie możliwe. Pod warunkiem, że weźmiemy dzień wolny w pracy stacjonarnej lub zdalnej. Dużo czasu spędza się w pozycji siedzącej. Warto robić przerwy pomiędzy wykładami. Wybrać interesujące, nie być na wszystkich. Wyjść na świeże powietrze, jeśli jest w pobliżu gdzie usiąść w ciszy. Często oferowana jest kawa, herbata, jakieś jedzenie na miejscu. Wadą także jest to, że konferencje stacjonarne często odbywają się w weekend. Po tygodniu pracy to miła rozrywka, ale bez relaksu na wycieczkach, spacerach. W dużych salach nie zawsze wystarcza miejsca dla wszystkich chętnych na wykład.

Wiedza zdalna – zalety


Nie trzeba wychodzić z domu, rezerwować noclegu, jechać do innego miasta. Nie jest konieczne także czekanie na tramwaj, autobus w swoim mieście. Wystarczy dostęp do internetu na dowolnym urządzeniu. Najlepiej jednak oglądać na komputerze. Wtedy rozdzielczość ekranu jest najlepsza i widać całe prezentacje na konferencji. Notatki robi się w formie zrzutów ekranu. Bez robienia zdjęć, podchodzenia bliżej slajdów, pisania ręcznego, nagrywania filmików. Zakupy można zrobić na wirtualnych targach w sklepach online. Po konferencji jest przeważnie dostęp do nagrań na określony czas. Nie spędza się słonecznego weekendu w sali wykładowej. Oglądać konferencje online w pochmurny dzień przy padającym deszczu. Dostępny jest czat z wykładowcą, można zadać pytania na mail i nie tylko. W sieci nie ma problemu z liczbą chętnych na wykłady i dla wszystkich wystarczy miejsca. Dowolna liczba osób kupi wykład i będzie oglądać w dowolnym momencie.

Wiedza online – wady


Nie zawsze są warunki do oglądania i słuchania wykładów. Remonty w bloku, dzieci bawiące się na placu zabaw i nie tylko, inne hałasy w tle. Jeśli ktoś ma rodzinę i dziecko w domu, to utrudnia to oglądanie. W przerwie można iść na spacer z psem i dzięki temu miło spędzimy czas. Wystąpić mogą problemy techniczne z odbiorem. Internet może przestać działać, obraz się nie wyświetli, nie będzie nic słychać. Nie można się spotkać i zobaczyć produktów, zabiegów. Nie rozdamy wizytówek, nie poznamy nikogo. Konferencja online wymaga też dobrej organizacji. Wykładowcy muszą być dostępni w danym czasie, operatorzy kamer.

Jak widać, wiedza online i stacjonarna ma wady i zalety. Obydwa sposoby są dobre dla uczestników wykładowców i organizatorów. Od czasu do czasu można brać udział w kilku w różnej formie. Warto poświęcać na to czas i pieniądze.